Uzmantabip.com
7. Yıl

Ana Sayfa | Diyet | Beslenme | Gebelik | Depresyon | Şifalı bitkiler | Bel Fıtığı | Boyun Fıtığı | Panik Atak | Cinsel Sağlık | Kanser|
Sağlık Kategorileri
Aids
Alternatif Tıp
Alzheimer
Ayak Bakımı
Basur
Baş dönmesi
Bebek Bakımı
Bel Fıtığı
Bel Soğukluğu
Beslenme
Boyun Fıtığı
Cilt Lekeleri
Cinsel Sağlık
Çocuk Sağlığı
Damar
Depresyon
Diğer Hastalıklar
Diş Sağlığı
Diyet
Doğum Kontrol
Down Sendromu
Egzersiz
Erkek Sağlığı
Estetik
Fizik Tedavi
Gebelik
Göz Sağlığı
Gut Hastalığı
Gül Hastalığı
Hafta Hafta Gebelik
Hepatit
İç Hastalıkları
İlk Yardım
İshal
K.B.B
Kadın Hastalıkları
Kalp ve Damar
Kaplıca
Kilo Alma
Kişisel Bakım
Kolesterol
Kolon Kanseri
Mantar Hastalıkları
Mide Kanseri
Migren
Panik Atak
Pilates Hareketleri
Saç Bakımı
Saç ve Cilt Bakımı
Sağlık Haberleri
Sağlıklı Yaşam
Sedef Hastalığı
Selülit
Sigara ve Alkol
Sivilce
Stres
Şeker Hastalığı
Şifalı Bitkiler
Tanı Testleri
Varikosel
Zatürre

Kanser ishal yapar mı?

Kanser ishal yapar mı?

İ.Ü Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde sürekli tıp eğimi kapsamında düzenlenen “Türkiye’de Sık Karşılaşılan Hastalıklar” konulu toplantıda konuşan aynı fakültenin iç hastalıkları anabilim dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hülya Uzunismail, bir aydan uzun süren ishalin kronik ishal olarak kabul edildiğini, ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.Uzunismail " Nedeni kullanılan ilaçlar da olabilir tüberküloz yada lenfoma da ” dedi.


Aşırı tatlandırıcı kullananlarda veya süte karşı hassasiyeti olanlarda da ishal görülebildiğini anımsatan Prof. Dr. Hülya Uzunismail şöyle devam etti:


“İmtihan heyecanında olanlar tuvaletten çıkmazlar, sık sık tuvalete giderler. Bu psikolojik ishaldir.Anne sütü alan bebekler de karın ağrısı ile birlikte ishal ve hatta bazen bu ishal kanlı olabilir. Bu durumda annelerin yumurta, süt kullanmaması gerekiyor.


Ama asıl önemli olan kronik ishaldir. Ve kesinlikle nedenini bulmak için her türlü tetkik yapılmalıdır. Bu tür hastalarda karın ağrısı olduğunda kesinlikle aspirin verilememelidir, antibiyotik yazarken de çok iyi düşünmek gerekir.


Ama uzun süre örneğin 10-12 yıl süren bir kronik ishali olanlarda da kanser şüphesi göz önüne alınıp bu durum hasta ile paylaşılarak gerekli işlemler yapılmalıdır.


Kronik ishali; yağlı, inflamatuar ve sulu diye üç grupta inceliyoruz. Pasaj grafileri teşhiste çok önemli yer tutuyor. Akdeniz lenfoması da kronik ishalin nedeni olabilir. Bir yıl antibiyotik kullanılır mı deyip kesmemek gerekir, böyle bir hataya düşen doktor arkadaşın yaklaşımı o hastanın ölümü ile sonuçlandı.


Genç yaşta osteoporoz olan ve açıklanamayan anemisi bulunan kronik ishalli hastalarda çölyak hastalığı olabileceği de düşünülmelidir.”


Kanser ishal yapar mı? Yorum Yazın
İsminiz :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin

0 Yorum Yapılmış "Kanser ishal yapar mı?"